Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lékař, hezké oblečení a kvalitní plínky? O tom si 22letá Elisabeth Poeová (?-1811) může nechat jen zdát. Zkoucená porodními bolestmi leží v mizerném přístřešku v Bostonu. Je bez penež. Její muž David (1784-1811) při zprávě, že do chudých poměrů přijde další dítě, prásknul do bot. Chmurné úvahy přeruší pláč miminka. Hned jak vykoukne na svět, ucítí pronikavý chlad. Je 19.ledna roku 1809. Osud nadepisuje knihu života jménem Edgar Poe (1809-1849). Bude tenká, zato ale její stránky místy polité alkoholem a potrhané, budou hustě a napínavě popsány.

Osud už tak těžce zkoušené rodiny zabíjí tuberkulóza, která si bude básníka jak zlý přízrak provázet celý život. Elisabeth na ni umírá, když jsou Edgarovi teprve dva roky! Se sestrou Rosalií ( 1810-1874 ) a bratrem Williamem ( 1807-1831 ) zůstanou bez rodičů a jejich cesty se rozdělí po okolních útulcích a sirotčincích. Edgar je přidělen do útulku v Richmondu, ale má štěstí. Je to hezké dítě a v krátké době se jej ujme rodina Allanů, která vlastní prosperující velkoobchod s tabákem. Nějakou dobu bydlí rodina v Liverpoolu. Anglie, to je pro malého Edgara něco ! Mlha, mystično, tajemno, báje a pověsti. Inspirace pro psaní hororů, hrůzostrašných příběhů, povídek a básní mu vydrží celý život !

Bystrého a nadaného Edgara zapíší adoptivní rodiče na literaturu na University of Virginia. Student je to dobrý, učení mu jde levou zadní, ale vrozené geny vítězí. Začíná mít potíže s alkoholem a propadá hráčství, které jej uvrhá do větších a větších dluhů. Bratr už ho nechce sponzorovat, rozejdou se tedy ve zlém. Školu Edgar nedokončí. Potom se bohém zapíše na vojenskou akademii. Chybí mu však vojenská disciplína. Brzy je vyhozen. To už dojde trpělivost i nevlastnímu otci. K osvojenému synovi se už nechce hlásit ! Edgar zatím publikuje básně ve stylu lorda George Gordona Byrona ( 1788 - 1824 ), jeho velké celoživotní inspirace. A hledá takové zbytky své původní rodiny, což se mu zdaří. V Baltimoru dokonce narazí i na bratra ! Ten ale také pije a hraje.

Pak pomalu, ale jistě přicházejí první úspěchy. Baltimorský týdeník Saturday Visitor pořádá soutěž a Edgar ji s textem Rukopis nalezený v láhvi vyhraje. Posléze se stává šéfredaktorem literárního zpravodaje. Práci miluje, ale je ješitný a útočný. Jeho podřízení si na něj neustále stěžují! Píše povídky, z níchž nejznámější je soubor Jáma a kyvadlo a básně, například Zvony. Vliv svých básní a povídek předem precizně promýšlí.

Nastává asi nejbouřlivější část jeho života. V tu dobu už ani nepíše dlouhé povídky, zato exceluje na poli poezie. Kvůli alkoholismu přichází o práci. Zamiluje se do své třináctileté sestřenice Virginie Clemmové ( 1822 - 1847 ) ! Brzy se s inteligentní dívenkou ožení. Rodičům Virginie slíbí finanční podporu. Ti se sňatkem souhlasí a vydávají svou dceru za mnohem starší, jen aby mohlo ke sňatku dojít. Pár, který má mezi sebou rozmezí 13 let, ovšem prý první dva roky lože nesdílí.

Stejná choroba, jaká mu vzala matku, mu bere i osudovou lásku ! Virginie umírá na tuberkulózu o 11 let později. Literát je zdrcen, dívku miloval. Její matka Marie vyplní poslední přání dcery a Poeovi dělá hospodyni a pomocnici až do jeho smrti. Roku 1845 - to už je Virginie ve špatném stavu - uveřejní Poe báseň Havran. Zajímavé je, že správně by měla být česky přeložena jako Krkavec, ale chyba už se vžila. Z bídy ho na čas vytrhne sláva, kterou touto básní záská. Veřejnost je nadšena a ohromena! Ovšem všechno opět propije a prohraje. Prožije dvě další známosti, ale obě skončí kvůli jeho povaze a alkoholismu.

Edgar má "dar" znepřátelit si všechny, kteří by mu třeba i pomohli. Řítí se do neodvratného konce. 3. října 1849 je nalezen opilý a pravděpodobně i pod vlivem drog na baltimorském chodníku. 7. října v nemocnici umírá na překrvení mozku. Je mu pouhých 40 let! I po smrti je mu tajemno osudem. Na každé jeho narozeniny už od roku 1949 mezi půlnocí a šestou hodinou ranní přichází k básníkovu baltimorskému hrobu muž v černém klobouku s bílým šátkem přes obličej. Na hrob položí tři červené růže, pro Poea, jeho ženu a její matku a polovypitou láhev koňaku, Ta má snad symbolizovat příčinu autorovy zkázy, i když ten údajně zrovna koňak neměl rád. A kdo je oním mužem ? Baltimorská správa hřbitova se jej nesnaží identifikovat. Záhada přitahuje světovou pozornost na město, kde se po stěžejním Poeově díle jmenuje dokonce i pivo Raven !!

ZDROJ : EPOCHA 13/09
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografie


Facebook


Archiv

Kalendář
<< říjen / 2022 >>